Ako variť s levanduľou

Ako variť s levanduľou

Pre niekoho bude možno prekvapením, ale levanduľa sa používa aj v jedle.
Vo Francúzsku, Taliansku alebo v Amerike z nej robia výborné dezerty a nielen to.
Niekto ani nevie, že si ju prídava do jedľa vo forme Provensálskeho korenia. (ak to nie je nejaká nezmýselná slovenská varianta). Viacerí si asi pomyslia, že jedlo má potom mydlovú chuť, ale opak je pravdou. Dezertom dodáva pôvabnú a nasládlú chuť a vôňu. Z čokolády robí jemné afrodiziakum.

Tiež zlepšuje chuť mäsa (grilované alebo pečené), zeleniny, ovocia. Niektorí pekári ju davajú do chlebov miesto rozmarínu.

Samozrejme aj tu platí pravidlo, menej je viac. Pri mäse a zelenine môže neprimerané množstvo spôsobiť horkastú chuť. Ale nebojte sa a experimentujte. Nie je to nič tážké, myslím, že sa do toho rýchlo dostanete.  Doporučujem si vyskúšať jednoduchšie jedlá. Poprípade si urobte na začiatok levanduľový cukor a soľ.

Do zaváraninovej nádoby dajte cukor/soľ, pridajte kvety, zatvorte a nechajte niekolko týždňov odležať, občas premiešajte.  Z byliny sa používajú kvety a listy. Vo všetkých mojich receptoch používam sušené kvety čisto z praktických dôvodov. Samozrejme nič nebráni použiť čerstvé. Pomer sušených voči čerstvím je 1:3.

VELKY POZOR si dávajte, aby ste nepoužili kvety/listy chemicky ošetrenej rastliny, napr. kúpenej v BAUMAXe a vo veľkých zahradníctvach. Vždy sa uistite, či vaša bylina nemá chemický postrek alebo či je jedlá.

Jedlé sú iba kvety a listy levandule úzkolistej (Lavandula angustifolia, Lavandula officinalis, anglická). Varianta Lavandula stoechas (motýliková, francúzska), dentata alebo viridis sa na varenie nepoužíva.

Dobre sa dá kombinovať (hlavne počas sezóny) s kyslastým ovocím ako je napr. citrón, pomaranč, marhuľa, broskyňa, čučoriedky, ríbezle alebo černice a pod. Výborná je v koláčoch (takzvaných tarts), limonádach, džemoch alebo zmrlinách či sorbetoch. Mliečnym dezertom dodá „orieškovú” chuť.

Veľmi príjemná pochutina je levanduľové maslo na čerstvo upečenej bagete. Nasekajte rôzne druhy čerstvých bylín (samozrejme aj levandule) a zamiešajte do masla izbovej teploty. Pre tých, čo radi griluju je výborna aj do marinád alebo omáčok.

Skúšajte a experimentujte.

Veľa úspechov a dobrú chuť.

Marco

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>